Mediteranska dieta

Mediteranska dieta – za boljše zdravje

Mediteranska dieta je način prehranjevanja in temelji na tradicionalni prehrani prebivalcev Sredozemlja, ki imajo zelo visoko življenjsko dobo. Te države se lahko pohvalijo z ugodno klimo za gojenje zelenjave. Španija, denimo, je največja proizvajalka oliv, s čimer oskrbuje 40% svetovnega trga. Dieta je znana po visoki vsebnosti zdravih maščob, zelenjave, sadja, polnovrednih žitaric, stročnic, oreščkov in semen ter zmerni vsebnosti rib, perutnine, jajc in mlečnih izdelkov. Rdeče meso se uživa le občasno, kot priloge pa so na krožniku kruh, testenine, polenta, riž in krompir. Za pripravo jedi se na splošno uporablja olivno olje, ki je tudi glavni vir maščob, katerih celoten vnos zajema do 35 % vseh kalorij.

Raziskave so pokazale, da mediteranska dieta zmanjšuje tveganje za srčno-žilne bolezni, rak, diabetes tipa 2 in nevrodegenerativne bolezni, kot je Alzheimerjeva bolezen. Mediteranska dieta vključuje veliko zelenjave, ki je bogata z antioksidanti, vlakninami in drugimi hranili, ki so koristna za zdravje. Poleg tega se v tej dieti uporabljajo zdrave maščobe, kot so oljčno olje, oreščki in semena, ki izboljšajo krvni tlak in pomagajo zmanjšati vnetja (tako kot denimo izdelki s CBD). Vključuje tudi veliko rib in morskih sadežev (losos, skuša, sardele, tuna, jastog, kozice), ki vsebujejo omega-3 maščobne kisline, te pa so pomembne za zdravje srca in možganov. Poleg sodi še zmerno uživanje rdečega vina, ki je prav tako bogat z antioksidanti.

Prednost mediteranske diete je tudi cenovna dostopnost, saj je ta hrana relativno ugodna, veliko pa je lahko pridelamo tudi doma. Zelenjavo, ki jo pogosto srečamo pri tej dieti, najdemo tudi na domačem vrtu: paradižnik, kumare, paprika, bučke, jajčevci, artičoke, čebula, špinača, brokoli, zelje, blitva, ohrovt. A previdnost vseeno ni odveč; mediteranska dieta kljub enostavnosti morda ni primerna za ljudi, ki imajo alergije ali intoleranco na oreščke, ribe ali mlečne izdelke … Prav tako je pomembno, da se ljudje z visokim tveganjem za srčno-žilne bolezni ali drugimi zdravstvenimi težavami posvetujejo s svojim zdravnikom.

Avtor: Slovenska konoplja Splošno